Question 6 A student prepared an unknown sample by making a dilute solution of t
ID: 635926 • Letter: Q
Question
Question 6 A student prepared an unknown sample by making a dilute solution of the unknown sample. The dilute sample was prepared by adding 5.0 mL of the unknown sample to a 25.0 mL flask. What is the concentration(mM) of the diluted unknown sample that has an absorbance of 0.270? Write answer to three significant figures.
Using the information and answer in question 6, what is the concentration(mM) of the original unknown sample? Write answer to three significant figures.
There is no molar coeficient needed. That is exactly how the question was asked. No other information was given.
Explanation / Answer
According to the law of Lambert Beer:
A = C * E * L
Where:
A = Absorbance
C = Concentration
E = molar absorptivity
L = Step Length
Clearing C = A / E * L
We know Absorbance and we can assume L = 1 cm, but being an unknown substance, we must know the molar Absorptivity of it, therefore, only having that value we could calculate the concentration of the mixture using the previous equation.
Then we could use the dilution ratio:
Cc * Vc = Cd * Vd
and we cleared the concentrated Concentration:
Cc = Cd * Vd / Vc
we replace the known values.
Vd = Diluted volume 25 mL
Vc = Volume concentrated 5 mL
and we would not know the diluted concentration (Cd), which is what we had to calculate in the first section. Substituting it in the previous equation, we can obtain the initial concentration.
Assuming a molar absorptivity of 5000 M-1 * cm -1 we would have:
Cd = 0.270 / 5000 * 1 = 5.4 x 10 ^ -5 M * (1000 mM / 1 M) = 0.054 mM
and initial concentration:
Cc = 0.054 mM * (25 mL / 5 mL) = 0.27 mM.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.