Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1. Suppose a radioactive isotope has a half-life of tu/2 22 days. How long will

ID: 636228 • Letter: 1

Question

1. Suppose a radioactive isotope has a half-life of tu/2 22 days. How long will it take for a sample of the isotope to decay to 25% of its original activity? a. 0.0315 days b. 0.0437 days ?. 44 days d. 22 days e. 0.0630 days The next two questions (2 and 3) refer to a radioactive isotope for which t/2 92.6 min. 2. How long will it take for 5.44 g of sample to decay to 1.21 g? a. 0.016 min b. 200 min c. 812 min d. 3.3 min e. 104 min 3. If 55.6 mCi sample of the isotope decays for 60 min, how many mCi are left? d. 3.2 mCi e. 15.3 mCi a. 35.5 mCi b. 72 mCi c. 0.025 mCi

Explanation / Answer

1)

Given:

Half life = 22 days

use relation between rate constant and half life of 1st order reaction

k = (ln 2) / k

= 0.693/(half life)

= 0.693/(22)

= 3.15*10^-2 days-1

we have:

[A]o = 100 (Let initial concentration be 100)

[A] = 25 (Remaining is 25 %)

k = 3.15*10^-2 days-1

use integrated rate law for 1st order reaction

ln[A] = ln[A]o - k*t

ln(25) = ln(1*10^2) - 3.15*10^-2*t

3.219 = 4.605 - 3.15*10^-2*t

3.15*10^-2*t = 1.386

t = 44.0 days

Answer: c

2)

Given:

Half life = 92.6 min

use relation between rate constant and half life of 1st order reaction

k = (ln 2) / k

= 0.693/(half life)

= 0.693/(92.6)

= 7.484*10^-3 min-1

we have:

[A]o = 5.44 g

[A] = 1.21 g

k = 7.484*10^-3 min-1

use integrated rate law for 1st order reaction

ln[A] = ln[A]o - k*t

ln(1.21) = ln(5.44) - 7.484*10^-3*t

0.1906 = 1.694 - 7.484*10^-3*t

7.484*10^-3*t = 1.503

t = 200 min

Answer: b

3)

Given:

Half life = 92.6 min

use relation between rate constant and half life of 1st order reaction

k = (ln 2) / k

= 0.693/(half life)

= 0.693/(92.6)

= 7.484*10^-3 min-1

we have:

[A]o = 55.6 mCi

t = 60.0 min

k = 7.484*10^-3 min-1

use integrated rate law for 1st order reaction

ln[A] = ln[A]o - k*t

ln[A] = ln(55.6) - 7.484*10^-3*60

ln[A] = 4.018 - 7.484*10^-3*60

ln[A] = 3.569

[A] = e^(3.569)

[A] = 35.5 mCi

Answer: a

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote