Sulfur molecules illustrate how molecules composed of one atom type can have dif
ID: 636639 • Letter: S
Question
Sulfur molecules illustrate how molecules composed of one atom type can have different molecular weights. For example there is S2 and S8 . What are the molecular weights in amu of these two different molecules of Sulfur?
a. 87 and 348
b. 64 and 256
c. 32.07 and 256.56
d. 32 and 128
When a 75 g piece of an unknown metal alloy was placed into a graduated cylinder containing 50 mL of water, the water level rose to 61 mL. Calculate the density of the unknown metal alloy.
a. 46 g/cm3
b. 4.6g/cm3
c. 68 g/cm3
d. 6.8 g/cm3
Explanation / Answer
Them given molecules of Sulphur are S2 and S8
we have the atomic mass of Sulphur = 32 amu
molecular mass of S2 = 2*32 = 64 amu
molecular mass of S8 = 8*32 = 256 amu
Answer: B
mass of the alloy = 75 g
change in the volume of the water = 61 - 50 = 11 ml
we know that density = mass/vvolume
Density of the alloy = 75/11 = 6.82 g/mL or 6.82 g/Cm^3
Answer : d
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.