23) A diver exhales a bubble with a volume of 250. ml at a pressure of 2.42 atm
ID: 636890 • Letter: 2
Question
23) A diver exhales a bubble with a volume of 250. ml at a pressure of 2.42 atm and a temperature of 15 °C. What is the volume of the bubble when it reaches the surface where the pressure is 1.00 atm and the temperature is 27 c? E) 580. mL C)1 100 mL 24) In the kinetic molecular theory of ges behavior, the assumpton Is made that gas molecules A) 110. mL B)310. m D) 630. mL A) occasionally come to rest. B) are close together in their container C) are attracted to each other by strong forces D) are stationary. E) move rapidly in random directions 25) How many grams of CO2 gas are contained in 35.0 liters of the gas at 1.20 atm and a temperature of 50 C? A) 81 B) 71 C) 61 D) 91 E) 51 26) How many molecules of CO2 are contained in a 10.0 L tank at 7.53 atm and 485 K? A) 1.89 x 1024 molecules B)3.63 x 1024 molecuiles C) 1.14 x 1024 molecules D) 4.89 × 1024 molecules E) 8.32 x 1024 moleculesExplanation / Answer
Ans 23 : D) 630.mL
Using the ideal gas law , pV = nRT , we get the relation as :
p1V1T2 = p2V2T1
p1 = 2.42 atm
V1 = 250 mL = 0.250 L
T1 = 15oC = 288.18 K
p2 = 1.00 atm
T2 = 27oC = 300.15 K
So putting all the values :
2.42 x 0.250 x 300.15 = 1.00 x V2 x 288.15
V2 = 0.630 mL
= 630 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.