Can’t figure out these two questions! Help !! The equilibrium constant is 56 for
ID: 637173 • Letter: C
Question
Can’t figure out these two questions! Help !! The equilibrium constant is 56 for the following reaction at 250°C. If 2.0 moles of HI are put into a 2.00 L container and allowed to reach equilibrium, what will be the equilibrium concentration of H27 2HI(g) H2g) + 12(8) 0.063 3.74 14.96 1.50 0.47 QUESTION 12 At a certain temperature Kc 55 and a reaction vessel contains a mixture with the following concentrations: [SO3] 0.85 M, [NOJ 1.2 M, ISO2]-1.5 M and [NO2] 2.0 M. Which of the following statements concerning the reaction and the reaction quotient, Q, is false? sO3(g) +NO(g)SO2(8) NO28)Explanation / Answer
H2(g) + I2(g) -------> 2HI(g)
I 0 0 2
c x x -2x
E x x 2-2x
[H2] = x/2
[I2] = x/2
[HI] = 2-2x/2
Kc = [HI]^2/[H2][I2]^2
56 = (2-2x)^2/x*x
7.48 = 2-2x/x
7.48x = 2-2x
x = 0.21
[H2] = x/2 = 0.21/2 = 0.105M
The conc of H2 = 0.105M
12.
SO3(g) + NO(g) ------> SO2(g) + NO2(g)
Qc = [SO2][NO2]/[SO3][NO]
= 1.5*2/0.85*1.2 = 2.94
Kc = 55
Kc>Qc true
Q>Kc false
plz any doubt comment on BOX
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.