A 25.00mL sample of 0.30 M weak acid (Ka=2.5x10^-6) is titirated with 0.30 M LiO
ID: 637181 • Letter: A
Question
A 25.00mL sample of 0.30 M weak acid (Ka=2.5x10^-6) is titirated with 0.30 M LiOH. Calaculate the pH at the following points in the titration: a) 6.25 mL of base added b) 12.5 mL of base added c) 18.75 mL of base addedA 25.00mL sample of 0.30 M weak acid (Ka=2.5x10^-6) is titirated with 0.30 M LiOH. Calaculate the pH at the following points in the titration: a) 6.25 mL of base added b) 12.5 mL of base added c) 18.75 mL of base added
a) 6.25 mL of base added b) 12.5 mL of base added c) 18.75 mL of base added
Explanation / Answer
1)when 6.25 mL of LiOH is added
Given:
M(HA) = 0.3 M
V(HA) = 25 mL
M(LiOH) = 0.3 M
V(LiOH) = 6.25 mL
mol(HA) = M(HA) * V(HA)
mol(HA) = 0.3 M * 25 mL = 7.5 mmol
mol(LiOH) = M(LiOH) * V(LiOH)
mol(LiOH) = 0.3 M * 6.25 mL = 1.875 mmol
We have:
mol(HA) = 7.5 mmol
mol(LiOH) = 1.875 mmol
1.875 mmol of both will react
excess HA remaining = 5.625 mmol
Volume of Solution = 25 + 6.25 = 31.25 mL
[HA] = 5.625 mmol/31.25 mL = 0.18M
[A-] = 1.875/31.25 = 0.06M
They form acidic buffer
acid is HA
conjugate base is A-
Ka = 2.5*10^-6
pKa = - log (Ka)
= - log(2.5*10^-6)
= 5.602
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 5.602+ log {6*10^-2/0.18}
= 5.125
2)when 12.5 mL of LiOH is added
Given:
M(HA) = 0.3 M
V(HA) = 25 mL
M(LiOH) = 0.3 M
V(LiOH) = 12.5 mL
mol(HA) = M(HA) * V(HA)
mol(HA) = 0.3 M * 25 mL = 7.5 mmol
mol(LiOH) = M(LiOH) * V(LiOH)
mol(LiOH) = 0.3 M * 12.5 mL = 3.75 mmol
We have:
mol(HA) = 7.5 mmol
mol(LiOH) = 3.75 mmol
3.75 mmol of both will react
excess HA remaining = 3.75 mmol
Volume of Solution = 25 + 12.5 = 37.5 mL
[HA] = 3.75 mmol/37.5 mL = 0.1M
[A-] = 3.75/37.5 = 0.1M
They form acidic buffer
acid is HA
conjugate base is A-
Ka = 2.5*10^-6
pKa = - log (Ka)
= - log(2.5*10^-6)
= 5.602
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 5.602+ log {0.1/0.1}
= 5.602
3)when 18.75 mL of LiOH is added
Given:
M(HA) = 0.3 M
V(HA) = 25 mL
M(LiOH) = 0.3 M
V(LiOH) = 18.75 mL
mol(HA) = M(HA) * V(HA)
mol(HA) = 0.3 M * 25 mL = 7.5 mmol
mol(LiOH) = M(LiOH) * V(LiOH)
mol(LiOH) = 0.3 M * 18.75 mL = 5.625 mmol
We have:
mol(HA) = 7.5 mmol
mol(LiOH) = 5.625 mmol
5.625 mmol of both will react
excess HA remaining = 1.875 mmol
Volume of Solution = 25 + 18.75 = 43.75 mL
[HA] = 1.875 mmol/43.75 mL = 0.0429M
[A-] = 5.625/43.75 = 0.1286M
They form acidic buffer
acid is HA
conjugate base is A-
Ka = 2.5*10^-6
pKa = - log (Ka)
= - log(2.5*10^-6)
= 5.602
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 5.602+ log {0.1286/4.286*10^-2}
= 6.079
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.