Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Section 1. Ifthe specific heat of a metal is 0.850 J/g C,what is its atomic weig

ID: 637791 • Letter: S

Question

Section 1. Ifthe specific heat of a metal is 0.850 J/g C,what is its atomic weight? (Hint: use the law ofDulong and Petit.) 2. O ne way to cool a cup of coffee would be to plunge an ice-cold piece of aluminum into it. Suppose a 20.00 g piece of aluminum is stored in the refrigerator at 0.0°C and then dropped into a cup of coffee. The coffee's temperature drops from 90.0°C to 75°C. How many kJ of chermal energy did the piece of aluminum absorb? (Specific heat 0.902 J/g.°C.) Using information from question #2 above, calculate the mass (g) of coffee in the cup. (Specific heatoffe specific heate 4.18 J/g. °C.) 3. water

Explanation / Answer

Ans 1

from the Dulong–Petit law -

Specific heat capacity x atomic weight = 3 x gas constant

C x M=3 x R

0.850 J/g-°C x M = 3 x 8.314 J/mol·°C

M = 29.34 g/mol

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote