Suppose a client sends an HTTP GET message to a web server, requesting a basic H
ID: 664577 • Letter: S
Question
Suppose a client sends an HTTP GET message to a web server, requesting a basic HTML object that also contains five referenced JPEG objects. The HTML object and referenced JPEG objects each have a size of 10^7 bits. The round-trip time between the client and web server is 0.75 seconds, and the transmission rate is 2 Mbps.
a. How long will it take for the client to receive the entire page from the server, if the connection is non-persistent?
b. How long will it take for the client to receive the entire page from the server, if the connection is persistent but does not use pipelining?
c. How long will it take for the client to receive the entire page from the server, if the connection is persistent and uses pipelining?
Explanation / Answer
A HTTP request consists of:
1 basic html object
5 referenced JPEG objects
All objects of size = 10^7bits
RTT = 0.75 second
Transmission rate = 2Mbps
Consider transmission delay of objects only
Answer: (transmit time = 0.75 sec)
a) 2.25+2.25+2.25+2.25+2.25+2.25=13.50 sec
initiate + request + transmit for each of all 0.75+0.75+0.75 = 2.25
b) 0.75+1.5+1.5+1.5+1.5+1.5+1.5=9.75 sec
initiate + (request + transmit for each of all 6)
c) 0.75+1.5+2.25+2.25+2.25+2.25=11.25 sec
initiate + (request + transmit for basic) + (one request for 5 + two transmits, one for each of the 5 objects)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.