Suppose that node A is directly connected to node B by a link having bandwidth 1
ID: 665251 • Letter: S
Question
Suppose that node A is directly connected to node B by a link having bandwidth 10 Mbps (mega-bits-per-second). Suppose also that the link is 1 km (kilometer), the propagation delay is 2 x 108 meters/sec, and that each transmitted packet has 1000 Bytes. Assume no queueing delay.
a )What is the delay between the time node A begins to transmit one packet and the time that the last bit of the packet has been received at node B?
b) What is the total time for A to send 10 packets to B if A transmits continuously?
c) Assume now that there are 3 routers between A and B so that the end-to-end path is A->R1->R2->R3->B with 4 total links. Each link is 1 km in length. **Is the transmission delay, 4 (L/R)?
I am not sure what I am doing here. If there is resource that explains this, please let me know.
Here are my delays for the initial problem
Processing time = not sure
Transmission delay = 1 KB/ 10 Mbps = 0.0008 s
Propagation delay = 2 x 103/ 2 x 108 = 0.00001s
Explanation / Answer
a) propogation delay= 1000/2 x 108=0.5 x 10-5 secomds
transmission delay=0.0008sec
b) 1 packet is send after .0008 secs and propogation delay is 0.000005 sec i.e 0.000805 sec for 1 packet
and 10 x 0.000805 =0.00805 sec
c) propogation delay = 4000/ 2* 108= .00002 sec + 0.0008 s =0.0008sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.