Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

AC-DC Circuit Please answer below question with explainations. Please please ple

ID: 674110 • Letter: A

Question

AC-DC Circuit

Please answer below question with explainations. Please please please explain also.

1) A two-resistor voltage divider is used to produce 3.0 V from a 12.0V source. Which resistor values would work?

A.1 k?, 1 k?

B.1 k?, 2 k?

C.1 k?, 3 k?

D.1 k?, 4 k?

2) A series circuit has a voltage supply of 6 V and a resistor of 2.0 k?. How much power is dissipated by the resistor?

3) A 9 ? resistor is in parallel to an 18 ? resistor. If the voltage source supplies 27V, what is the power dissipated by the 18 ? resistor?

A.18.0 W

B.27.0 W

C.40.5 W

D.81.0 W

4) In a four-branch parallel circuit, there are 10 mA of current in each branch. If one of the branches opens, what is the current in each of the other three branches?

A.0 mA

B.10 mA

C.13.3 mA

D.30 mA

5) A 10 ? resistor is connected across a 12V battery. How much current flows through the resistor?

6) An uncharged capacitor and resistor are connected in series with a 12V source and a switch. At the instance the switch is closed, what is the voltage across the capacitor?

A.0 V

B.6.0 V

C.12 V

D.24 V

7) What is the current value at point a in the circuit below?

A.2 A

B.8 A

C.14 A

D.Illegal circuit

Explanation / Answer

1)      (D) 1 k? , 4k?

V=IR

I = (12*1) /3 = 4

2)      P=V2 / R

P= 6*6/2 = 36/2=18 W

3)      (C)

Req = 9*18/9+18 = 162/27 = 6

I=V/ Req   = 27/ 6 =4.5

I1 = (9 * 4.5) / 27=1.5

P= I12 *R = (1.5 * 1.5) *18 = 2.25 * 18 = 40.5 W

4)      (C)

ITotal = I1 + I2 + I3 + I4

ITotal = 10mA +10mA+10mA+10mA = 40mA

If one of the branches open,

the current in each of the three branches will be = 40/3 = 13.3 mA

5)      Voltage = Current * Resistance
Voltage = 12V
Resistance = 10 ohms

Current = Voltage/Resistance
Current = 12V/10 ohms
Current = 1.2 Amps

6)      (A)

Initially when the is switch is closed, the capacitor will act as a short circuit, hence, the voltage across it would be 0.

7)      Figure is not given. So, unable to answer.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote