[Need Immediate Help]{will rate 5 stars} a compound having an approximate molar
ID: 675603 • Letter: #
Question
[Need Immediate Help]{will rate 5 stars} a compound having an approximate molar mass of 165-170 gramshas the following percentage compostion by mass: Carbon 42.87% Hydrogen 3.598% Oxygen 28.55% Nitrogen 25.00% Determine the empirical and molecular formulas of thecompoundGot the empirical formula but it didnt match up with the gramamount, confused and need help. Answer would be nice but i didntpost just for answer, i cant solve and cant afford and F. [Need Immediate Help]{will rate 5 stars} Thanx [Need Immediate Help]{will rate 5 stars} a compound having an approximate molar mass of 165-170 gramshas the following percentage compostion by mass: Carbon 42.87% Hydrogen 3.598% Oxygen 28.55% Nitrogen 25.00% Determine the empirical and molecular formulas of thecompound
Got the empirical formula but it didnt match up with the gramamount, confused and need help. Answer would be nice but i didntpost just for answer, i cant solve and cant afford and F. [Need Immediate Help]{will rate 5 stars} Thanx
Explanation / Answer
C H O N Mass 42.87 3.598 28.55 25.00 Mole 3.57 3.57 1.78 1.78 Ratio 3.57/1.78 3.57/1.78 1.78/1.78 1.78/1.78 =2 =2 =1 =1 So, the empirical formula is C2H2NO Molar Mass of empirical formula = 12.01 x 2 + 1.008 x 2 + 14.01 +16 = 56.056 g/mol The compound has approximate molar mass of 165 - 170 g/mol 165/56.056 = 2.94 (approximate 3 times) So, the molecular formula isC6H6N3O3 Hope this helps!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.