a 6.5 L sample of hydrogen sulfid is treated with a catalystto promote the react
ID: 675905 • Letter: A
Question
a 6.5 L sample of hydrogen sulfid is treated with a catalystto promote the reaction the shown below. 2H2S(g) + O2(g)----2H2O(g) + 2S(s) if H2S reacts completely at 2.0 atm and 290K, howmuch water vapor, in grams, is produced? a 6.5 L sample of hydrogen sulfid is treated with a catalystto promote the reaction the shown below. 2H2S(g) + O2(g)----2H2O(g) + 2S(s) if H2S reacts completely at 2.0 atm and 290K, howmuch water vapor, in grams, is produced? if H2S reacts completely at 2.0 atm and 290K, howmuch water vapor, in grams, is produced?Explanation / Answer
Because we are working with ideal gases, can treat volumes the sameway we treat moles (NOTE: this is for gases only) 6.5 L H2S *(2 H2O/2H2S) = 6.5 L H2O PV = nRT n = PV/RT = 2.0 atm *(6.5 L)/(0.0821 L*atm/mol/K) / 290K n = 0.546012 moles water ~18g/mol for water grams of water = 0.546 mol *(18g/mol) =9.8 grams of water
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.