The molar volume of acertain form of solid lead is 18 cm 3 /mol. Assumingcubic c
ID: 676501 • Letter: T
Question
The molar volume of acertain form of solid lead is 18 cm3/mol. Assumingcubic closest packed structure, determine thefollowing: The radius of a Pbatom. 1.74 pm 17.4 pm 174 pm 1740 pm none of these The unit cell in acertain lattice consists of a cube formed by an anion at eachcorner, an anion in the center, and a cation at the center of eachface. The unit cell contains a net: 5 anions and 6cations 5 anions and 3cations 2 anions and 3cations 3 anions and 4cations 2 anions and 2cations The molar volume of acertain form of solid lead is 18 cm3/mol. Assumingcubic closest packed structure, determine thefollowing: The radius of a Pbatom. 1.74 pm 17.4 pm 174 pm 1740 pm none of these The molar volume of acertain form of solid lead is 18 cm3/mol. Assumingcubic closest packed structure, determine thefollowing: The radius of a Pbatom. 1.74 pm 17.4 pm 174 pm 1740 pm none of these The unit cell in acertain lattice consists of a cube formed by an anion at eachcorner, an anion in the center, and a cation at the center of eachface. The unit cell contains a net: 5 anions and 6cations 5 anions and 3cations 2 anions and 3cations 3 anions and 4cations 2 anions and 2cations Chromium metal crystallizes as abody-centered cubic lattice. If the atomic radius of Cr is1.25 angstroms, what is the density of Cr metal ing/cm3 5.52 7.18 7.81 2.76 3.59Explanation / Answer
a) For CCP , r = 2 / 4 a Given thatmolar volume = 18 cm3/mol Then volume of oneatom = 18 cm3 / 6.023 x 10 23 = 2.98 x 10-23 cm3 = 0.298 x 10-24 cm3 This is nothing buta3 . Then a = ( 0.298 x10-24cm3)1/3 = 0.668 x 10-8 cm This is nothing buta3 . Then a = ( 0.298 x10-24cm3)1/3 r = 1.414 x 0.668 x 10-8 cm /4 = 0.236 x 10-8 cm = 23.6 pm b) Anions are in BCC and cations are in FCC. Total anions = 8 x 1/8 + 1 =2 Total cations = 6 x 1/2 =3 2 anions and 3 cations arepresent c) D = NM/NA a3 For BCC , r = 3/4 a a = 4r / 1.732 = 4 x 1.25 x 10 -8 cm / 1.732 = 2.88x 10 -8 cm N = 2 atoms ( for BCC ) M =51.996 g / mol D = 2 atoms x 51.996 g / 6.023 x 1023 x (2.88 x 10 -8cm )3 = 0.72 x 10 g / cm3 = 7.2 g /cm3 = 7.2 g /cm3Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.