Can someone help me answer the following question and show howyou came up with t
ID: 677070 • Letter: C
Question
Can someone help me answer the following question and show howyou came up with the answer. A hot tub is filled with 450 gallons of water, which has adensity of 1.0g/mL. a. What is the volume of water in the tub, in liters? b. What is the mass, in kilograms, of water it contains? c. How many kilocalories are needed to heat the water from 62degrees F to 105 degrees F? d. If the hot tub water provides 1400 kcal per minute, howlong in hours will it take to heat the hot tub from 62 degrees F to105 degrees F? Can someone help me answer the following question and show howyou came up with the answer. A hot tub is filled with 450 gallons of water, which has adensity of 1.0g/mL. a. What is the volume of water in the tub, in liters? b. What is the mass, in kilograms, of water it contains? c. How many kilocalories are needed to heat the water from 62degrees F to 105 degrees F? d. If the hot tub water provides 1400 kcal per minute, howlong in hours will it take to heat the hot tub from 62 degrees F to105 degrees F?Explanation / Answer
Volume of water in hot tub= 450 gallon density = 1.0 g/mL a. Volume of water = 450 x 3.7854L = 1703.43 L b. Mass of the water contained in the tub =density x volume = 1.0 x 1703.43 x 103 g = 1703.43 Kg c. T1 = 62degree F =289.81 K T2 = 105degree F = 313.7K number of moles of water = 1703430 / 18 = 94635 specific heat of water , S0 = 69.9 J / K.mol amount ofheat neeeded , Q = m*So * (T2-T1) = 680520.6 Kcal The time taken to heat the hot tubfrom 62 degree F to 105 degree F is = 680520.6 / 1400 = 486.08 min = 8.101 hrRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.