3) Potassium perchlorate is prepared by the following sequenceof reactions: Cl2
ID: 677114 • Letter: 3
Question
3) Potassium perchlorate is prepared by the following sequenceof reactions:Cl2 (g) + 2 KOH (aq) à KCl (aq) + KClO (aq) + H2O(l) 3 KClO (aq) à 2 KCl (aq) + KClO3 (aq) 4 KClO3 (aq) à 3 KClO4 (aq) + KCl (aq) What mass of Cl2 (g) is required to produce 234 g ofKClO4? 3) Potassium perchlorate is prepared by the following sequenceof reactions:
Cl2 (g) + 2 KOH (aq) à KCl (aq) + KClO (aq) + H2O(l) 3 KClO (aq) à 2 KCl (aq) + KClO3 (aq) 4 KClO3 (aq) à 3 KClO4 (aq) + KCl (aq) What mass of Cl2 (g) is required to produce 234 g ofKClO4?
Explanation / Answer
All you need to do it take the grams of KClO4 and convertthem into moles of required!!( 234g KClO4 / 138.55g/mol ) x [4mol KClO3] = 2.25mol KClO3 3molKClO4 2.25mol [1mol KClO3] x [3mol KClO] = 1.69mol KClO3 4molKClO3 1mol KClO3 1.69mol KClO [1mol KClO] x [1mol Cl2] x[70.9g Cl2] = 39.94g Cl2 needed 3molKClO 1mol KClO 1mol Cl2 Hope this helps! -PilsnerPrincess ( 234g KClO4 / 138.55g/mol ) x [4mol KClO3] = 2.25mol KClO3 3molKClO4 2.25mol [1mol KClO3] x [3mol KClO] = 1.69mol KClO3 4molKClO3 1mol KClO3 1.69mol KClO [1mol KClO] x [1mol Cl2] x[70.9g Cl2] = 39.94g Cl2 needed 3molKClO 1mol KClO 1mol Cl2 Hope this helps! -PilsnerPrincess
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.