Almost done with my homework but can\'t seem to work this problemout either. Any
ID: 678312 • Letter: A
Question
Almost done with my homework but can't seem to work this problemout either. Any help?The first-order rate constant for the reaction of methylchloride (CH3Cl) with water to produce methanol (CH3OH) andhydrochloric acid (HCl) is 3.32 multiplied by 10-10s-1 at 25°C.Calculate the rate constant at 47°C if the activation energy is116 kJ/mol. (answer in s^-1 units)
The first-order rate constant for the reaction of methylchloride (CH3Cl) with water to produce methanol (CH3OH) andhydrochloric acid (HCl) is 3.32 multiplied by 10-10s-1 at 25°C.Calculate the rate constant at 47°C if the activation energy is116 kJ/mol. (answer in s^-1 units)
Explanation / Answer
Equation: ln(k1/k2) = (Ea/R)(1/T2 - 1/T1) k1 = 3.32e-10 k2 = unknown Ea = 116000 J/mol R = 8.3145 T2 = 47 + 273 = 320 K T1 = 25 + 273 = 298 K ln(3.32e-10/x) = (116000/8.3145)(1/320 - 1/298) x = 8.3e-9 s-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.