Consider the production of liquid water,H 2 O(l), from hydrogen combustion: H 2
ID: 678964 • Letter: C
Question
Consider the production of liquid water,H2O(l), from hydrogen combustion: H2(g) + 1/2O2(g) ÆH2O(l) DH = -285.9 kJ(a) What is the enthalpy change for the reverse reaction?
DHreverse = 1 kJ/mol.
(b) Balance the forward reaction with whole-number coefficients.What is DH for the reaction representedby this equation?
DH = 2 kJ/mol. H2(g) + 1/2O2(g) ÆH2O(l) DH = -285.9 kJ H2(g) + 1/2O2(g) ÆH2O(l) DH = -285.9 kJ
Explanation / Answer
a) the enthalpy change for the reverse reaction would be +285.9kj/mole this is because the reverse reaction would be H2O (l)-->H2(g)+1/2 O2(g) when you do the heat of formation of products -heat of formation ofreactants, you see that products =0, and reactants =-285.9 0- (-285.9)=285.9 kj/mole
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.