QuestionDetails: suppose that 0.88g of watercondenses on a 75.0 g block of iron
ID: 679781 • Letter: Q
Question
QuestionDetails: suppose that 0.88g of watercondenses on a 75.0 g block of iron that is initially at 22 degreesC. If the heat released during condensation goes only to warmingthe iron block, what is the final temperature(in degrees C) of theiron block? (Assume a constant enthalpy of vaporization for waterof 44.0 kJ/mol.) QuestionDetails: suppose that 0.88g of watercondenses on a 75.0 g block of iron that is initially at 22 degreesC. If the heat released during condensation goes only to warmingthe iron block, what is the final temperature(in degrees C) of theiron block? (Assume a constant enthalpy of vaporization for waterof 44.0 kJ/mol.) QuestionDetails: QuestionDetails: suppose that 0.88g of watercondenses on a 75.0 g block of iron that is initially at 22 degreesC. If the heat released during condensation goes only to warmingthe iron block, what is the final temperature(in degrees C) of theiron block? (Assume a constant enthalpy of vaporization for waterof 44.0 kJ/mol.)Explanation / Answer
Moles of water = mass / molar mass=0.88 g / 18 g/mol =0.048 mol Heat given out by the condensed water = 44.0 kJ/mol * 0.048mol =2.112 kJ or 2112 J Let final temperature of the block = Tf Heat absorbed by the block = 2112 J = 75 g * 0.449 J/g.K * (Tf- 22) Final temperature, Tf = 84.71 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.