a. caculate the amount of heat (kcal) release when 50.0 g ofwater at 100 o C hit
ID: 680495 • Letter: A
Question
a. caculate the amount of heat (kcal) release when 50.0 g ofwater at 100oC hits the skin and cool to a bodytemperture of 370C. b. caluclate the amount of heat (kcal) releasedwhen 50.0 g ofsteam at 1000C hits the skin, condenses, and cools to abody temperture of 370C. a. caculate the amount of heat (kcal) release when 50.0 g ofwater at 100oC hits the skin and cool to a bodytemperture of 370C. b. caluclate the amount of heat (kcal) releasedwhen 50.0 g ofsteam at 1000C hits the skin, condenses, and cools to abody temperture of 370C.Explanation / Answer
(a) Heat released = Mass * specificheat * temperature difference =50.0 g * 1.00 cal/g * (100 - 37) =3150 calories =3.150 kcal (b) First, the steam cools to water at 100C Heat released = Heat of vaporization * mass = 540 cal/ g * 50.0 g =27, 000 cal = 27 kcal Then it cools to 37 C releasing the same heat as calculateabove. So total heat released = 27 kcal + 3.150 kcal = 30.15kcalRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.