2. Given the reaction: 4 NH 3 (g) + 5O 2 (g) ---> 4 NO(g) + 6 H 2 O How many lit
ID: 682496 • Letter: 2
Question
2. Given the reaction: 4 NH3(g) + 5O2(g) ---> 4 NO(g) + 6 H2OHow many liters of O2(g) at 756 torr and 27.0 °C isneeded to react with 100.0 g of NH3?
Explanation / Answer
4 NH3(g) + 5 O2(g) ---> 4NO(g) + 6 H2O 4 mol of NH3 reacts with 5 mol of O2 . Molar mass of NH3 : 17g/mol 4 mol of NH3 reacts with 5 mol of O2 . (4 . 17)g of NH3 reacts with 5 mol ofO2 . 68g of NH3 reacts with 5 mol of O2 . How many liters of O2(g) at 756 torr and 27.0 °C isneeded to react with 100.0 g of NH3? 68g of NH3 reacts with 5 mol of O2 . 100g of NH3 reacts with x mol of O2. Rule of three: 68g of NH3 ---- 5 mol of O2 . 100g of NH3 ---- x mol of O2. x = 7,35 mol of O2 (approximately) Let's find how much is this in liters: P . V = n . R . T P = 756 torr V = ? n = 7,35 mol R = 62,3637 torr . L / (mol . K) T = 27oC + 273 = 300K P . V = n . R . T 756 . V = 7,35 . 62,3637 . 300 V = 181,89 L.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.