Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a.) Consider the following equilibrium at 395K NH 4 HS(s) = NH 3 (g) +H 2 S (g)

ID: 682530 • Letter: A

Question

a.)   Consider the following equilibrium at 395K              NH4HS(s) = NH3(g) +H2S (g) The partial pressure of each gas at equilibrium is .0265 atm.Calculate Kp and Kc  for the reaction. b.) The equilibrium constant Kc for thereaction                N2 (g) + 3 H2(g) = 2 NH3(g) 3.5 x 108 at 25oC. Determinr Kc at 25oC for thereaction     2/3 NH3(g) + 1/3N2(g) + H2(g) c.) The equilibrium constant Kp for thereaction           SO2(g) + 1/2 O2 (g) =SO3(g) is 2.37 x 102 at 350oC. DetermineKp at 350oC for the reaction   2SO2 (g) + O2 (g) = 2 SO3 (g) a.)   Consider the following equilibrium at 395K              NH4HS(s) = NH3(g) +H2S (g) The partial pressure of each gas at equilibrium is .0265 atm.Calculate Kp and Kc  for the reaction. b.) The equilibrium constant Kc for thereaction                N2 (g) + 3 H2(g) = 2 NH3(g) 3.5 x 108 at 25oC. Determinr Kc at 25oC for thereaction     2/3 NH3(g) + 1/3N2(g) + H2(g) c.) The equilibrium constant Kp for thereaction           SO2(g) + 1/2 O2 (g) =SO3(g) is 2.37 x 102 at 350oC. DetermineKp at 350oC for the reaction   2SO2 (g) + O2 (g) = 2 SO3 (g)

Explanation / Answer

             a)      NH4HS(s) = NH3(g) +H2S (g)                    Kp = PNH3 * PH2S / PNH4HS                           =0.0265atm * 0.0265atm / 0.0265 atm                          = 0.0265                   Kp = Kc * (RT)n                    0.0265= Kc * ( 8.314 J/K.mol * 395K )1                  Kc = 8.069 x 10-6       b)   N2 (g) + 3H2(g) = 2 NH3 (g)                     Kc = [NH3]2 /[H2]3 * [N2]                  = 3.5 x 108                               2/3 NH3(g) = 1/3 N2(g) +H2(g)                           Kc1 = [N2]1/3 *[H2] / [NH3]2/3                      =   ( 1 / Kc )1/3                      =   (1 / 3.5 x 108)1/3                       = 0.658 x 10-8/3    c)    SO2(g) + 1/2O2 (g) = SO3(g)                            Kc = [SO3 ] / [O2]1/2* [SO2]2                    2SO2 (g) + O2 (g) = 2 SO3 (g)                Kc1   =   [SO3]2 / [O2] *[SO2]2                          =    (Kc)2                           = (2.37 x 102 )2                           = 5.616 x 104                           = 5.616 x 104