Question: What mass of Mg is required to completely react with5.0 mL of 5.0 M HC
ID: 682827 • Letter: Q
Question
Question: What mass of Mg is required to completely react with5.0 mL of 5.0 M HCl? The balanced reaction is: 2Mg +2HCl ---> H(2) + MgCl(2) I figured out part of the process: Converted mL to L = .005L Molar mass of HCl = 36.4 g/mol Moles of HCL = .025 Moles of .025 HCl = .91 gramsBut how to figure out the grams of Mg? Question: What mass of Mg is required to completely react with5.0 mL of 5.0 M HCl? The balanced reaction is: 2Mg +2HCl ---> H(2) + MgCl(2) I figured out part of the process: Converted mL to L = .005L Molar mass of HCl = 36.4 g/mol Moles of HCL = .025 Moles of .025 HCl = .91 grams
But how to figure out the grams of Mg?
Explanation / Answer
Moles of HCl = molarity * volume= 5.0 M * 0.005 L =0.025 mol 2Mg +2HCl ---> H(2) + MgCl2 We can see 2 moles of magnesium reacting with 2 moles ofHCl So moles of magnesium required = 0.025 mol Mass of magnesium = moles * atomic mass =0.025 mol * 24.30 g/mol =0.6075 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.