The following reaction: 2SO3 (g) <--> 2SO2 (g) + O2 (g) has an equilibrium const
ID: 683573 • Letter: T
Question
The following reaction: 2SO3 (g) <--> 2SO2 (g) + O2 (g) has an equilibrium constant equal to 0.23M. If the following concentrations are present: [SO2] =0.480 M, [O2] = 0.561 M, [SO3] =0.220 M, is the reaction at equilibrium? If not, whichway must it shift to reachequilibrium?2SO3 (g) <--> 2SO2 (g) + O2 (g) has an equilibrium constant equal to 0.23M. If the following concentrations are present: [SO2] =0.480 M, [O2] = 0.561 M, [SO3] =0.220 M, is the reaction at equilibrium? If not, whichway must it shift to reachequilibrium?
Explanation / Answer
We Know that :
The given Reaction is :
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.