The element oxygen was prepared by Joseph Priestley in1774 by heating mercury(ll
ID: 683659 • Letter: T
Question
The element oxygen was prepared by Joseph Priestley in1774 by heating mercury(ll) oxide. HgO(s) ---> Hg(l) +1/2O2(g) Ho = 90.84 kJ Use the data given below to estimate the temperature at whichthis reaction will become spontaneous under standard stateconditions. So(Hg) = 76.02 J/K .mol So(O2) = 205.0 J/K. mol So(HgO) = 70.29 J/K .mol The element oxygen was prepared by Joseph Priestley in1774 by heating mercury(ll) oxide. HgO(s) ---> Hg(l) +1/2O2(g) Ho = 90.84 kJ Use the data given below to estimate the temperature at whichthis reaction will become spontaneous under standard stateconditions. So(Hg) = 76.02 J/K .mol So(O2) = 205.0 J/K. mol So(HgO) = 70.29 J/K .molExplanation / Answer
Go= H - TS to become spontaneous u have to have negative G thusGRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.