Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2 SO2 + O2 + 2 H2O > 2H2SO4 If 300g of SO2 are mixed with 100g of O2 and 150g of

ID: 683777 • Letter: 2

Question

2 SO2 + O2 + 2 H2O > 2H2SO4 If 300g of SO2 are mixed with 100g of O2 and 150g of H2O andthe reaction goes untill one of the reactants is completely usedup, determine the following. a) Which is the limiting reagent b) How much grams of sulfuric acid are produced? c) How many grams of each of the reactants, SO2, O2, and H2O,are left over? 2 SO2 + O2 + 2 H2O > 2H2SO4 If 300g of SO2 are mixed with 100g of O2 and 150g of H2O andthe reaction goes untill one of the reactants is completely usedup, determine the following. a) Which is the limiting reagent b) How much grams of sulfuric acid are produced? c) How many grams of each of the reactants, SO2, O2, and H2O,are left over?

Explanation / Answer

We Know that :      The given Reaction is :         2 SO2 +O2 + 2 H2O ----- >2H2SO4       number of moles of SO2 = 300 g / 64 g / mol                                              = 4.68 mol          number ofmoles of O2 = 100 g / 32 g / mol                                                 = 3.125 mol            number of moles of H2O = 150 g / 18 g / mol                                                                 = 8.33 mol          From theabove number of moles it is clear that SO2 acts asLimiting reagent.          The number ofmoles of sulphuric acid is formed as the same number of molesof SO2               4.68 mol x 98 g / mol   = 458.64 g         The number of gramsof the Reactant left over is :           Theamount of the SO2 left over is 0. As it is reactedcompletely.           The amount of O2 left is 25.12 g             The amount of H2O left is 84.24 g       number of moles of SO2 = 300 g / 64 g / mol                                              = 4.68 mol          number ofmoles of O2 = 100 g / 32 g / mol                                                 = 3.125 mol            number of moles of H2O = 150 g / 18 g / mol                                                                 = 8.33 mol          From theabove number of moles it is clear that SO2 acts asLimiting reagent.          The number ofmoles of sulphuric acid is formed as the same number of molesof SO2               4.68 mol x 98 g / mol   = 458.64 g         The number of gramsof the Reactant left over is :           Theamount of the SO2 left over is 0. As it is reactedcompletely.           The amount of O2 left is 25.12 g             The amount of H2O left is 84.24 g
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote