8.26 g heptane and 8.43 g oxygen react according to the followingunbalanced equa
ID: 684013 • Letter: 8
Question
8.26 g heptane and 8.43 g oxygen react according to the followingunbalanced equation:C7H16 + 11 O2 8 H2O + 7CO2
Please help with the 3 questions below:
Q1: Calculate the theoretical yield (ingrams) of CO2?
Q2: Calculate the mass in grams of the excessreagent remaining after the complete reaction ofC7H16 with of O2?
Q3: If 4.28 g ofCO2 is actually produced, determine the percent yieldfor the reaction?
Thanks a lot !
Explanation / Answer
First, you need to determine which reactant is limitedreactant. By: Mole of heptane: 8.26g/100.198g/mol=0.0824mol Mole of oxygen:8.43g/32g/mol=0.263(mol) From reaction, mole ratio between heptane and oxygen is 1:11 C7H16 + 11 O2 8 H2O + 7CO2 I 0.0824 0.263 x -11x E 0.0824-x 0.263-11x If heptane is limited reactant=> 0.0824-x = 0=> x =0.0824 Oxygen is ------------- =>0.263*11x = 0=>x = 0.0239mol Since0.0239 Oxygen is limitedreactant a) use O2 to find CO2 In reaction, ratiobetween O2 and CO2 is 11:7 => mole of CO2: 0.263*7/11=0.167mol mass of CO2:0.167*44.01=7.366g b) Mole of heptane reacts with O2: 0.263/11 = 0.0239mol Mole of excess heptane: 0.0824-0.0239 =0.0585(mol) mass of excess heptane: 0.0585*100.198g/mol =5.86g c)%yield : 4.28g/7.366g *100 =58.1%Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.