1. A 750 ml, 0.5 solution of NaOh has a density of 1.7 g/mL.What is the mass per
ID: 684411 • Letter: 1
Question
1. A 750 ml, 0.5 solution of NaOh has a density of 1.7 g/mL.What is the mass percent of NaOh in the solution? also how do you solve for H? ln(760/41) = H/8.3145 (1/(25+273) - 1/(87+273))H = 42005.71 J/mol
HOW DO YOU SOLVE FOR H?!
1. A 750 ml, 0.5 solution of NaOh has a density of 1.7 g/mL.What is the mass percent of NaOh in the solution? also how do you solve for H? ln(760/41) = H/8.3145 (1/(25+273) - 1/(87+273))
H = 42005.71 J/mol
HOW DO YOU SOLVE FOR H?!
ln(760/41) = H/8.3145 (1/(25+273) - 1/(87+273))
H = 42005.71 J/mol
HOW DO YOU SOLVE FOR H?!
Explanation / Answer
Mass = moles * molar mass =concentration * voulme * molar mass =0.5M * 750mL * 40 g /mol = 375 mmol * 40 g /mol = 0.375 mol *40 g /mol =15 g mass of NaOH = 15g Mass of solution = 750mL * 1.7g/mL = 1275g Therefore, mass percent of NaOH = (15/1275)/*100% = 1.176% ---------------- ln(760/41) = H/8.3145 (1/(25+273) -1/(87+273))2.92 = H/8.3145*(1.21) H = (2.92/1.21)*8.3145 =20. 06 ---------------- ln(760/41) = H/8.3145 (1/(25+273) -1/(87+273))
2.92 = H/8.3145*(1.21) H = (2.92/1.21)*8.3145 =20. 06
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.