Hi. I am having troube soving this problem. A tennisserve is measured at 185km/h
ID: 684982 • Letter: H
Question
Hi. I am having troube soving this problem. A tennisserve is measured at 185km/hr. How many seconds does it taketo travel 78 ft? Here is what I havetried: 78ft.=185km/hr *3,280.84ft/km 376919.3 78/376919.3=2.06 2.06/3600seconds=5.77 This is from Mastering chemistry which is a companion to"generao, organic and bioloigical chem. structures of life"textbook. I hae many of these ia m working on, some I getsomeI do not. Thanks for your time reading this! Hi. I am having troube soving this problem. A tennisserve is measured at 185km/hr. How many seconds does it taketo travel 78 ft? Here is what I havetried: 78ft.=185km/hr *3,280.84ft/km 376919.3 78/376919.3=2.06 2.06/3600seconds=5.77 This is from Mastering chemistry which is a companion to"generao, organic and bioloigical chem. structures of life"textbook. I hae many of these ia m working on, some I getsomeI do not. Thanks for your time reading this!Explanation / Answer
First, convert 185 km/hr to feet/second... 185 km | 1 hr | 3280.8 ft ---------------------------- hr | 3600 sec | 1km -- = 168.6 ft/sec -- Then, use this formula... t = d/v t = 78 / 168.8 t = 0.46 seconds = 168.6 ft/sec -- Then, use this formula... t = d/v t = 78 / 168.8 t = 0.46 secondsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.