8oP. Consider the following reaction: 2O3(g)---------------> 3O2(g) The rate law
ID: 685167 • Letter: 8
Question
8oP. Consider the following reaction: 2O3(g)---------------> 3O2(g) The rate law for this reaction is as follows: Rate= k ([O3]^2/[O2]) Suppose that a 1.0 l reaction vessel initially contains1.0 mol of O3 and 1.0 mol of O2. What fraction of the O3 will havereacted when the rate falls to on-half of its initial value? 8oP. Consider the following reaction: 2O3(g)---------------> 3O2(g) The rate law for this reaction is as follows: Rate= k ([O3]^2/[O2]) Suppose that a 1.0 l reaction vessel initially contains1.0 mol of O3 and 1.0 mol of O2. What fraction of the O3 will havereacted when the rate falls to on-half of its initial value?Explanation / Answer
[O3] = 1 M - x [O2] = 1 M +1.5x initial rate = k*[O3]2/[O2] = k*(1^2)/1 =k final rate = k*[1 - x]2/(1 + 1.5x) = 0.5*k 0.5 + 0.75x = 1 - 2x + x2 x2 - 2.75x + 0.5 = 0 x = {2.75 ± [2.752 - 4*0.5]1/2 }/(2) x = 0.195752358 (the amount of O3 reacted) [O3]_reacted/[O3_init] = 0.1957 M / 1 M = 0.196 ~ 19.6%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.