A mixture of 0.0355 g hydrogen and0.0176 mol oxygen in a closedcontainer is spar
ID: 685527 • Letter: A
Question
A mixture of 0.0355 g hydrogen and0.0176 mol oxygen in a closedcontainer is sparked to initiate a reaction. How many grams ofwater can form?Which reactant is in excess, and how many grams of it remain afterthe reaction?
for grams of water = .317 g H2O
reactant in excess is oxygen
now I cannot answer the last question because I am kindaconfuse
Explanation / Answer
2H2 + O2 => 2H2O 0.0355 g H2 * ( 1 mol H2/ 2 g H2) * (1 mol O2 / 2 mol H2) =0.008875 moles O2 required but there are 0.0176 mol O2 available => H2 is limiting reactant 0.0355 g H2 * ( 1mol H2 / 2 g H2) * ( 2 mol H2O / 2 mol H2) *(18 gH2O /1mol H2O) = 3.29400 grams H2O = 3.29 g H2O excess O2 = 0.0176 mol O2 - 0.008875 mol O2 reacted excess O2 = 0.008725 mol O2 left 0.008725 mol O2 * ( 32 g /mol O2) = 0.2792 grams = 0.279 grams O2left
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.