Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2750 mL sample of 1.50 M HCl colution is treated with 4.12 gof magnesium. Calc

ID: 686591 • Letter: A

Question

A 2750 mL sample of 1.50 M HCl colution is treated with 4.12 gof magnesium. Calculate the concentration of the acidsolution after all the metal has reacted. Assume that thevolume remains unchanged. 1) I calculated teh moles of HCL and magnesium before thereaction for my first step andgot 4.125 mol   HCl and.1694776 mol magnesium.   2) now i know you should calculate the concentration of HClafter the reaction and then the final concentration fo HCl, but Iam having trouble with this step. Please Help, I am confused!!!! Thank You! A 2750 mL sample of 1.50 M HCl colution is treated with 4.12 gof magnesium. Calculate the concentration of the acidsolution after all the metal has reacted. Assume that thevolume remains unchanged. 1) I calculated teh moles of HCL and magnesium before thereaction for my first step andgot 4.125 mol   HCl and.1694776 mol magnesium.   2) now i know you should calculate the concentration of HClafter the reaction and then the final concentration fo HCl, but Iam having trouble with this step. Please Help, I am confused!!!! Thank You!

Explanation / Answer

Balanced chemical equation:                                                      2HCl (aq)    + Mg (s)  -----------> MgCl2(aq) + H2 (g) From the reaction two moles of acid reactswith one mole of metal . Data given :                        Volume of HCl = 2750 mL                                                 = 2.750 L               Concentration of HCl = 1.50 M          Number ofmoles of HCl = 1.50 M * 2.750 L                                                 =4.125 moles                   Molar mass of Mg = 24.305 g / mol                 Moles of Mg metal = 4.12 g / 24.305 g / mol                                                = 0.1695 moles 0.1695 moles of Mg reacts with 0.1695 * 2 molesof HCl. That is 0.3390 moles. Number of moles of HCl left = 4.125moles - 0.3390 moles                                               =3.786 moles Concentration of HCl after reaction = 3.786 moles /2.750 L                                                           =1.376 M
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote