The molar enthalpychange of vaporizing ethanol is 38.6 kJ/mol at the boilingpoin
ID: 686727 • Letter: T
Question
The molar enthalpychange of vaporizing ethanol is 38.6 kJ/mol at the boilingpoint
(78.4 °C);likewise, it takes 23.35 kJ/mol for ammonia to boil at33.34 °C. If you
calculateS for one mole of each of these substances,would you say that the values are
very different from each other? Why might thatbe?
Hint: The entropy ofa liquid is much, much smaller than a gas, and you arebasically
calculatingSgas-Sliq. Also, do perfect gases have very differententropies if P, T and V are
the same (or verysimilar)?
Explanation / Answer
We know that vapS = vapH /Tb For ethanol, vapS = 38.6kJ/mol /(78.4+273)K = 109.85J/K For ammonia, vapS = 23.35kJ/mol /(-33.34+273)K = 97.43J/K Ethanol associated with hydrogen bonding, which requires moreamount of energy to overcome these forces of attraction. For ethanol, vapS = 38.6kJ/mol /(78.4+273)K = 109.85J/K For ammonia, vapS = 23.35kJ/mol /(-33.34+273)K = 97.43J/K Ethanol associated with hydrogen bonding, which requires moreamount of energy to overcome these forces of attraction.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.