A total of 2.00 mol of a compound is allowedto react in a foam coffee cup that c
ID: 686810 • Letter: A
Question
A total of 2.00 mol of a compound is allowedto react in a foam coffee cup that contains 183 g of water.The reaction caused the temperature of the water to rise from 21.0to 24.70 C. What is the enthalpy of this reaction?Assume that no heat is lost to the surroundings or to the coffeecup itself. A total of 2.00 mol of a compound is allowedto react in a foam coffee cup that contains 183 g of water.The reaction caused the temperature of the water to rise from 21.0to 24.70 C. What is the enthalpy of this reaction?Assume that no heat is lost to the surroundings or to the coffeecup itself.Explanation / Answer
Heat lost during the reaction is completly converted to heatgained by the wate The enthalphy of the reaction ,H = mcdt Where m = mass of water = 183 g c = specific heat capacity of water = 4.186 J / g oC dt = change in temperature = 24.7 - 21 = 3.7 oC Plug the values we get , H = 2834.3406 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.