Looking for an answer with full explanation for the following: Ozone (O 3 ) can
ID: 687206 • Letter: L
Question
Looking for an answer with full explanation for the following:Ozone (O3) can be prepared in the lab by passing anelectrical discharge through a quantity of oxygen gas(O2).
3 O2 (g) ---> 2 O3 (g)
An evacuated steel vessel with a volume of 10.00 liters is filledwith 32.00 atm of pure O2 at 25 C. An electricdischarge is passed through the vessel causingsome of the oxygen to be converted intoozone. As a result, the pressure inside the vessel drops to30.64 atm at 25 C. Calculate the final percent by mass ofozone in the vessel.
Explanation / Answer
N=PV/RT 32*10/(O.O821*298) N=13.07 LET X MOLES CONVERTED THEN O3 FORMED IS 2X/3 LET MOLES OF O2=13.07-X TOTAL MOLES=13.07-X+2X/3 =13.07-X/3 N=PV/RT =30.64*10/(0.0821*298)=12.523 13.07-X/3=12.523 X=1.641 MOLES O2 LEFT=11.429MOLES=365.78g O3=1.094MOLES=91.32g MASS PERCENT OF OZONE=91.32/(91.32+365.78)*100=19.97%Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.