4.500mL of an unknown organic liquid ( SpecificGravity=0.785) was placed in a fl
ID: 687603 • Letter: 4
Question
4.500mL of an unknown organic liquid ( SpecificGravity=0.785) was placed in a flask and vaporized. Data obtainedfollows: weight of vapor: 0.647g temperature of vapor: 100o C volume of vapor: 145mL pressure of vapor: 765.2torr a) Using above data, calculate experimental molarmass. b) Calculate mL of the liquid that condensed. 4.500mL of an unknown organic liquid ( SpecificGravity=0.785) was placed in a flask and vaporized. Data obtainedfollows: weight of vapor: 0.647g temperature of vapor: 100o C volume of vapor: 145mL pressure of vapor: 765.2torr a) Using above data, calculate experimental molarmass. b) Calculate mL of the liquid that condensed.Explanation / Answer
PV=nRT=(w/M)RT M=(wRT)/PV w=0.647g=0.647 x 10-3 kg R=8.314 T=373.15 K P=765.2 torr=(765.2/760) atm=(765.2/760) x 101325 Pa V=145 ml=145 x 10-6 m3 Putting these values we get M=0.13569 kg=135.69 g Wt of liquid vaporized=0.647 g Vol of liquid vaporized =0.647 x 0.785=0.508 ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.