Will Rate Lifesaver ASAP Consider the reaction N 2 (g) + 3H 2 (g)<====> 2NH 3 (g
ID: 687946 • Letter: W
Question
Will Rate Lifesaver ASAPConsider the reaction N2(g) + 3H2(g)<====> 2NH3(g). You inject 250ml ofN2(g) and 750ml of
H2(g), both at STP into an uninflated balloon. Assume that STP remains constant both inside and outside theballoon. Calculate the volume if the reaction goes to 30%completion. (Hint: Avogadro's law and stoichiometry ofreacting volumes) Will Rate Lifesaver ASAP
Consider the reaction N2(g) + 3H2(g)<====> 2NH3(g). You inject 250ml ofN2(g) and 750ml of
H2(g), both at STP into an uninflated balloon. Assume that STP remains constant both inside and outside theballoon. Calculate the volume if the reaction goes to 30%completion. (Hint: Avogadro's law and stoichiometry ofreacting volumes)
Explanation / Answer
We Know that : N2(g) + 3H2(g)<====> 2NH3(g) According togram molar volume 1 mole of any gas at STP condition occupies22,400 mL volume Number of moles of N2 taken = 250 ml / 22,400 mL = 0.011 moles Number of moles of H2taken = 750 mL / 22400 mL = 0.033 moles As the number of molescalculated obeys the stochiometric equation : N2(g) + 3H2(g) <====>2NH3(g) I : 0.011 0.033 0 ---- Intial number of moles when reaction hasn'tstarted C: 0.0033 0.0297 0.6 ---- reaction for 30 % completion E: 0.0077 0.0033 0.6 --- number of moles atequilibrium Total number of moles atequilibrium : ( 0.0077+ 0.0033 +0.6 ) moles = 0.611 moles The volume of theballoon after 30% completion of the reaction - V = 0.611 moles x 0.0821 atm-L / mol-K x 273 K / 1 atm = 13.69 L N2(g) + 3H2(g)<====> 2NH3(g) According togram molar volume 1 mole of any gas at STP condition occupies22,400 mL volume Number of moles of N2 taken = 250 ml / 22,400 mL = 0.011 moles Number of moles of H2taken = 750 mL / 22400 mL = 0.033 moles As the number of molescalculated obeys the stochiometric equation : N2(g) + 3H2(g) <====>2NH3(g) I : 0.011 0.033 0 ---- Intial number of moles when reaction hasn'tstarted C: 0.0033 0.0297 0.6 ---- reaction for 30 % completion E: 0.0077 0.0033 0.6 --- number of moles atequilibrium Total number of moles atequilibrium : ( 0.0077+ 0.0033 +0.6 ) moles = 0.611 moles The volume of theballoon after 30% completion of the reaction - V = 0.611 moles x 0.0821 atm-L / mol-K x 273 K / 1 atm = 13.69 LRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.