calculate pH after adding 0.010 M HCl to 1000 mL of a buffer solution. containin
ID: 688271 • Letter: C
Question
calculate pH after adding 0.010 M HCl to 1000 mL of a buffer solution. containing 0.10M acetic acid ( HC2H3O2) and 0.10M sodium acetate (Na C2H3O2). Ka=1.8 x10^-5Explanation / Answer
Here volume of the HCl acid is not mentioned. So i amconsidering it as "x"L. Number of moles of acetic acid = 0.10 M * 1L = 0.10 moles Number of moles of sodium acetate = 0.10 M * 1.0 L = 0.10 moles pKa = 4.7447 CH3COO- (aq) + H+ (aq) ----------------> CH3COOH (aq) Beforerxn 0.10moles 0.10 x * 0.010 Afterrxn 0.10 - x*0.010 0 0.10 + x * 0.010 pH = 4.7447 + log ( 0.10 - x * 0.010 / 0.10 + x* 0.010 ) Once we know the volume of the acid, we can solve the problem forpH. Hope this will surely help you.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.