When Al is obtained by electroysis fromAl 2 O 3 , the minimum number of coulombs
ID: 689726 • Letter: W
Question
When Al is obtained by electroysis fromAl2O3, the minimum number of coulombsrequired to produce 1.00 mole of aluminum isapproximately:A. 32,200 B. 64,200 C. 96,500 D. 193,000 E. 290,000 When Al is obtained by electroysis fromAl2O3, the minimum number of coulombsrequired to produce 1.00 mole of aluminum isapproximately:
A. 32,200 B. 64,200 C. 96,500 D. 193,000 E. 290,000
Explanation / Answer
When Al is obtained by electroysis fromAl2O3, the minimum number of coulombsrequired to produce 1.00 mole of aluminum is approximately: here oxidation number of alumium in Al2O3 is --> 2x - 6 = 0 x = + 3 so 3 moles of electrons is required i.e charge = 3F where F is faraday and 1 faraday = 96500 coulomb so total charge = 3*96500 coulomb = 289500 coulomb so answer is nearest to last option and so answer is 290000coulomb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.