At 500 o C , K p = 5.5 for thereaction CO (g) + H 2 O = CO 2(g) + H 2(g) a) If a
ID: 689747 • Letter: A
Question
At 500 oC , Kp = 5.5 for thereaction CO(g) + H2O = CO2(g) + H2(g) a) If a mixture of 1 mol of Co and 5 mol ofH2O is passed over a catalyst at this temperature and apressure of 2 bar what will be the equilibrium mole fraction ofH2O. b) What effect will there be of reducing the temperature ofthe reaction to 400K. State any assumptions you make in answeringthis. At 500 oC , Kp = 5.5 for thereaction CO(g) + H2O = CO2(g) + H2(g) a) If a mixture of 1 mol of Co and 5 mol ofH2O is passed over a catalyst at this temperature and apressure of 2 bar what will be the equilibrium mole fraction ofH2O. b) What effect will there be of reducing the temperature ofthe reaction to 400K. State any assumptions you make in answeringthis. a) If a mixture of 1 mol of Co and 5 mol ofH2O is passed over a catalyst at this temperature and apressure of 2 bar what will be the equilibrium mole fraction ofH2O. b) What effect will there be of reducing the temperature ofthe reaction to 400K. State any assumptions you make in answeringthis.Explanation / Answer
We know that : The given Reactionis : CO(g) +H2O <--------> CO2(g)+ H2(g) I: 1 5 0 0 C: -x -x +x +x E: 1-x 5-x + x +x 5.5 = [ x ] [ x ] / [ 1-x ] [ 5-x] solving the above equation we get : x = 0.9586 M The equilibrium molesof H2O is 5 - 0.9586 = 4.014moles Totalequilibrium moles = 6 ( 1-x + 5-x + x +x ) XH2O = 4.014 moles / 6moles = 0.669 If we decrease the temperature theequilibrium constant value decreases so correspondingly theequilibrium concentration also decreases.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.