CH 3 OH is used as an alternate fuel. It is burned with200 percent of theoretica
ID: 690003 • Letter: C
Question
CH3OH is used as an alternate fuel. It is burned with200 percent of theoretical air. The products of combustion arecooled to 100 kPa and 30oC. How much water is condensedper kilogram per fuel.Explanation / Answer
2CH3OH + 3O2 -> 2CO2 +4H2O Molecular weight of CH3OH is = 12 + 4*1 + 16 = 32 64 g of Methanol gives 4*18 = 72 g of water 1 kg of Methanol gives = 72/64 kg of water = 1.125 kg of water Given the conditions (Room Temperature and ˜ 1 atmospherepressure) we may assume that only a negligible amount of waterremains in the gaseous state and almost all of the 1.125 kg ofwater condenses.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.