Problem: If we approximate the atmosphere to be 79% nitrogen(N2) by volume and 2
ID: 690199 • Letter: P
Question
Problem: If we approximate the atmosphere to be 79% nitrogen(N2) by volume and 21% oxygen (O2), estimate the density of dry air(kg/m^3) at STP conditions (0 degrees Celcius, 1 atm). I haven't had a chemistry class in about 3 years, and amstumped on how to do a problem like this. Can anyone help? Problem: If we approximate the atmosphere to be 79% nitrogen(N2) by volume and 21% oxygen (O2), estimate the density of dry air(kg/m^3) at STP conditions (0 degrees Celcius, 1 atm). I haven't had a chemistry class in about 3 years, and amstumped on how to do a problem like this. Can anyone help?Explanation / Answer
Given Pressure , P = 1 atm Temperature , T = 0 oC = 273 K We know that PV = nRT PV= ( m / M ) RT P= ( m / V ) * ( RT / M ) = dRT / M From this d = PM / RT The average molecular mass of air (Approx. 79%nitrogen, N2; 21% Oxygen, O2) is 28.57g/molat standard temperature and pressure (STP).So , d = PM / RT = 1.274g / lit = 1.274 *10^-3 Kg / 10^-3m^3 ( Since 1 Kg = 1000 g & 1 lit = 10^3m^3 ) =1.274 Kg / m^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.