A chem student named A. Hayes determines the mass of anunknown gas to be 6.84 gr
ID: 690425 • Letter: A
Question
A chem student named A. Hayes determines the mass of anunknown gas to be 6.84 grams at 25 degrees celsius and 740 mm Hg ina 3.0 L container. What is the molecular mass of the unknowngas? The "unknown" gas (among the following) is mostprobably: a) methane, CH4 b) propane, C3H8 c) butane, C4H10 d) pentane, C5H12 A chem student named A. Hayes determines the mass of anunknown gas to be 6.84 grams at 25 degrees celsius and 740 mm Hg ina 3.0 L container. What is the molecular mass of the unknowngas? The "unknown" gas (among the following) is mostprobably: a) methane, CH4 b) propane, C3H8 c) butane, C4H10 d) pentane, C5H12Explanation / Answer
We know that ideal gas equation PV = nRT Where P = Pressure = 740 mmHg = 740 / 760atm Since 1 atm = 760 mm Hg = 0.9736 atm T = Temperature = 25 o C = 25 + 273 = 298 K R = gas constant = 0.0821 L atm / mol - K V = Volume = 3 L n = No . of moles = mass /Molar mass = m / M = 6.84 g /M Plug the values in the above Equation we have PV = ( m / M )RT m / M = PV / RT M = mRT / PV = 57.2946 g ~58 g Molar mass of C4H10 = 4 * 12 + 10 * 1 = 58 g So the answer is c) butane, C4H10Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.