Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How many grams ofwater vapor were formed? (Assume that water vapor is the onlypr

ID: 690759 • Letter: H

Question


How many grams ofwater vapor were formed? (Assume that water vapor is the onlyproduct.)


How much fluorine(in grams) was formed?


How much fluorine(in grams) did the second sample produce?

1) A hydrogen-filled balloon was ignitedand 1.40 g of hydrogen reactedwith 11.2 g of oxygen. How many grams ofwater vapor were formed? (Assume that water vapor is the onlyproduct.) 2)The mass ratio ofsodium to fluorine in sodium fluoride is 1.21:1. A sample of sodiumfluoride produced 27.8 gof sodium upondecomposition. How much fluorine(in grams) was formed? 3)Upondecomposition, one sample of magnesium fluorideproduced 1.64 kg of magnesiumand 2.58 kgof fluorine. A second sampleproduced 1.38 kg of magnesium. How much fluorine(in grams) did the second sample produce?

Explanation / Answer

1) A hydrogen-filled balloon was ignited and 1.40  of hydrogen reacted with 11.2 of oxygen.
2H2 + O2 ---> 2H2O
Molar mass of H2 = 2 * 1 = 2 g Molar mass of O2 is = 2 * 16 = 32 g Molar mass of water vapour , H2O is = 2* 1 + 16 = 18 g 2 * 2 g of H2 reacts with 32 g of O2 1.4 g of H2 reacts with X g of O2 X = ( 32 * 1.4 ) / 4 = 11.2 g of O2 So all the O2 is consumed So 4 g of H2 upon reaction produces 2 * 18 g of watervapour 1.4 g of H2 upon reaction produces Y g of water vapour Y = ( 2* 18 * 1.4 ) / 4     = 12.6 g of water vapour 2)The mass ratio of sodium to fluorine in sodium fluoride is1.21:1. A sample of sodium fluoride produced 27.8 ofsodium upon decomposition.
              2NaF ---> 2Na + F2
Molar mass of NaF = 23 + 19 = 42 g
mass of Na / mass of F = 1.21 27.8 g / mass of F = 1.21 mass of F = 27.8 / 1.21                = 22.9 g of F 3)Upon decomposition, one sample of magnesium fluorideproduced 1.64 of magnesium and 2.58 offluorine. A second sample produced 1.38 ofmagnesium. 1.64 g of Mg -------> 2.58 g of F 1.38 g of Mg -----> X X = ( 2.58 * 1.38 ) / 1.64     = 2.17 g of F 1.64 g of Mg -------> 2.58 g of F 1.38 g of Mg -----> X X = ( 2.58 * 1.38 ) / 1.64     = 2.17 g of F
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote