When ethane (C 2 H 6 ) reacts with chlorine(Cl 2 ) the main product is C 2 H 5 C
ID: 691203 • Letter: W
Question
When ethane (C2H6) reacts with chlorine(Cl2) the main product is C2H5Cl;but other products containing Cl (chlorine), such asC2H4Cl2, are also obtained insmall quantities. The formation of these other productsreduces the yield of C2H4Cl. In acertain experiment 170. g of C2H6 reacts with220. g of Cl2. (a) Assuming that C2H6 andCl2 react only to form C2H5Cl andHCl, calculate the theoretical yield ofC2H5Cl. _____ g (b) Calculate the percent yield ofC2H5Cl if the reaction produced 164 g ofC2H5Cl. _____% When ethane (C2H6) reacts with chlorine(Cl2) the main product is C2H5Cl;but other products containing Cl (chlorine), such asC2H4Cl2, are also obtained insmall quantities. The formation of these other productsreduces the yield of C2H4Cl. In acertain experiment 170. g of C2H6 reacts with220. g of Cl2. (a) Assuming that C2H6 andCl2 react only to form C2H5Cl andHCl, calculate the theoretical yield ofC2H5Cl. _____ g (b) Calculate the percent yield ofC2H5Cl if the reaction produced 164 g ofC2H5Cl. _____%Explanation / Answer
C2H6 + Cl2 => C2H5Cl + HCl 170 g C2H6 *( 1 mol C2H6 / 30 g) *( 1 mol Cl2/ 1mol C2H6) = 5.66667mol Cl2 required 220 g Cl2 *( 1 mol Cl2 / 71 g) = 3.09859155 mol Cl2 available Cl2 is limiting reactant 220 g Cl2 *(1 mol Cl2 / 71 g) *( 1 mol C2H5Cl / 1 mol Cl2) *( 64.5g / 1mol C2H5Cl) = 199.859155 = 200 grams (theoretical yield) percent yield = 164 g / 200g = 80 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.