Which response has both answers correct? Will aprecipitate form when 250mL of .3
ID: 691446 • Letter: W
Question
Which response has both answers correct? Will aprecipitate form when 250mL of .33 MNa2CrO4 are added to 250mL of .12 MAgNO3? (Ksp(Ag2CrO4) =1.1x10-12). What is the concentration of the silver ionremaining in solution?A) Yes, [Ag+] = 2.9x10-6 M B) Yes, [Ag+] = .060 M C) Yes, [Ag+] =1.3x10-4 M D) No, [Ag+] = .060 M E) No, [Ag+] = .105 M
Thanks for your help in advance! What is the concentration of the silver ionremaining in solution?
A) Yes, [Ag+] = 2.9x10-6 M B) Yes, [Ag+] = .060 M C) Yes, [Ag+] =1.3x10-4 M D) No, [Ag+] = .060 M E) No, [Ag+] = .105 M
Thanks for your help in advance!
Explanation / Answer
Na2CrO4 + 2AgNO3------> Ag2CrO4 +2NaNO3 No . of moles of Na2CrO4 , n = Molarity* Volume in L = 0.33 M * 0.25 L = 0.0825 moles No . of moles of AgNO3 , n' = 0.12 m * 0.25 L =0.03 moles According to the Equation , 1 mole of Na2CrO4 reacts with 2moles of AgNO3 X moles of Na2CrO4 reactswith 0.03 moles of AgNO3 X = ( 0.03*1) / 2 = 0.015 So 0.0825 - 0.015= 0.0675 moles ofNa2CrO4 left unreacted 2 moles of AgNO3 produces 1 mole ofAg2CrO4 0.03 moles of AgNO3 produces 0.03/2 =0.015 moles of Ag2CrO4 No . of moles of Ag2CrO4 , n =Molarity * Volume of solution in L So Molarity of Ag2CrO4 formed is M= 0.015 moles / (0.25+0.25) L = 0.03 M So ionic productof Ag2CrO4 is = [Ag2+ ]2 [ CrO4 2- ] = (2*0.03) 2 * 0.03 =1.08*10^-4 Given solubility product , Ksp = 1.1x10-12 ===> Ionic product > Ksp So precipitate is formed Ag2CrO4 ---> 2Ag+ + CrO42- Concentration of Ag+ is 2 *0.03 = 0.06M X = ( 0.03*1) / 2 = 0.015 So 0.0825 - 0.015= 0.0675 moles ofNa2CrO4 left unreacted 2 moles of AgNO3 produces 1 mole ofAg2CrO4 0.03 moles of AgNO3 produces 0.03/2 =0.015 moles of Ag2CrO4 No . of moles of Ag2CrO4 , n =Molarity * Volume of solution in L So Molarity of Ag2CrO4 formed is M= 0.015 moles / (0.25+0.25) L = 0.03 M So ionic productof Ag2CrO4 is = [Ag2+ ]2 [ CrO4 2- ] = (2*0.03) 2 * 0.03 =1.08*10^-4 Given solubility product , Ksp = 1.1x10-12 ===> Ionic product > Ksp So precipitate is formed Ag2CrO4 ---> 2Ag+ + CrO42- Concentration of Ag+ is 2 *0.03 = 0.06M 0.03 moles of AgNO3 produces 0.03/2 =0.015 moles of Ag2CrO4 No . of moles of Ag2CrO4 , n =Molarity * Volume of solution in L So Molarity of Ag2CrO4 formed is M= 0.015 moles / (0.25+0.25) L = 0.03 M So ionic productof Ag2CrO4 is = [Ag2+ ]2 [ CrO4 2- ] = (2*0.03) 2 * 0.03 =1.08*10^-4 Given solubility product , Ksp = 1.1x10-12 ===> Ionic product > Ksp So precipitate is formed Ag2CrO4 ---> 2Ag+ + CrO42- Concentration of Ag+ is 2 *0.03 = 0.06MRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.