c) How much heat energy would it take to heat 100 ml of waterfrom 60ºC to 90ºC?
ID: 691591 • Letter: C
Question
c) How much heat energy would it take to heat 100 ml of waterfrom 60ºC to 90ºC? (You can easily answer thisquestion by simply comparing the amount of water and the amount oftemperature change to that in (a) and then adjusting the resultaccordingly).
2) A piece of aluminum (specific heat 0.910 J/gºC) of mass200 g at 80.0ºC is dropped into a foam cup filled with 100 mlof water at 20ºC. Once the system reaches equilibrium,what is the final temperature of the water and the aluminum?
Explanation / Answer
1. ) Density of H20 =1g/ml so mass of h20 =200g -> Q=mcT = (200)(4.19)(80-20)= 50280J b) power=w/t so t=50280/50= 1005.6 seconds or about 17 minutes c) Q=(100)(4.19)(90-60)=12570 J 2) mc(Al)(T)=mc(h20)(T) = 200g(.910)(x-80)=-(100)(4.19)(x-20) So x= 38.17C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.