7. A balloon filled with 0.500 L. of air at sea level is submerged in the water
ID: 693662 • Letter: 7
Question
7. A balloon filled with 0.500 L. of air at sea level is submerged in the water to a depth that produces a pressure of 3,25 atm. What is the volume of the balloon at this depth? S. A 5.00 liter balloon of gas at 25.0 C is cooled to 0,00 C. What is the new volume (liters) of the balloon? 9. What is the initial temperature of a gas if the volume changed from 1.00 L to 1.10 L and the final temperature was determined to be 255.0°C? 10. A 325 mL sample of gas is initially at a pressure of 721 torr and a temperature of 32°C. If this gas is compressed to a volume of 286 mL. and the pressure increases to 901 torr, what will be the new temperature of the gas (reported to three significant figures in C)? 11. What is the final volume of a 500.0 ml. gas container that increased in temperature from 299 K to 333 K while the pressure increased from 1.00 atm to 1.54 atmExplanation / Answer
7)
we have:
V1 = 0.500 L
P1 = 1 atm
P2 = 3.25 atm
we have below equation to be used:
P1*V1 = P2*V2
1.0 atm * 0.500 L = 3.25 atm * V2
V2 = 0.154 L
Answer: 0.154 L
8)
we have:
V1 = 5.00 L
T1 = 25.0 oC
= (25.0+273) K
= 298 K
T2 = 0.0 oC
= (0.0+273) K
= 273 K
we have below equation to be used:
V1/T1 = V2/T2
5.00 L / 298.0 K = V2 / 273.0 K
V2 = 4.58 L
Answer: 4.58 L
Only 1 question at a time please
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.