Titration of Acetic Acid Solution using Sodium Hydroxide LAB Please help with ca
ID: 694996 • Letter: T
Question
Titration of Acetic Acid Solution using Sodium Hydroxide LAB
Please help with calculation (and show the work) thank you.
The sodium hydroxide solution was made by dissolving 25.9865g of NaOH in 2.00L of water.
Calculate the molarity (M) of NaOH ___________ ?
Molarity of Acetic Acid in Vinegar
Volume of Acetic Acid (vinegar) 10.00mL
Initial volume of NaOH 0
Final volume of NaOH 29.00mL
Calculations:
Volume of NaOH used _______?
Moles of NaOH _______?
Moles of Acetic Acid _______?
Molarity of Acetic Acid _______?
Average Molarity of Acetic Acid _______?
Important formulas
Molarity = Moles/L
Mass % = mass of KHP / mass of KHP solution x 100%
At equivalent point: moles NaOH = moles acetic
Explanation / Answer
NaOH + CH3COOH ------> CH3COONa + H2O
Molarity of NaOH = mass of the solute/molar mass of thr solute * 1/Volume of the solution in L
Molarity of NaOH = 25.9865/40 * 1/2
Molarity of NaOH = 0.3248 mol/L
number of moles of NaOH = 0.3148 * 29 * 10^-3 = 9.1292 * 10^-3 moles
1 mole of NaoH requires 1 mole of CH3COOH according to the equation,
so number of moles of Acetic acid = 9.1292 * 10^-3 moles
molarity of acetic acid = number of moles * 1000/volume of solution in mL
Molarity of Acetic acid = 9.1292 * 10^-3 * 1000/10
Molarity = 0.9129 mol/L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.