all answers needed Question 60 ml of pure chlorine gas ( Cl, at I atm) is inject
ID: 695482 • Letter: A
Question
all answers needed
Question 60 ml of pure chlorine gas ( Cl, at I atm) is injected to a l cubic meter of air in a confined chamber at the same pressure.What would be the chlorine concentration in ppm after injection (v/v ppm) ? oOinl Question 8) What is the Molarity of a sulfuric acid solution by dissolving 196 grams H2SO4 in enough water to make 4 Liter of this solution? Question 9) What will be the new concentration if another 4 liters of water be added to the solution in question 8? Question 10) How many grams of CaCl2 are needed to prepare 125 ml of a 1.50 M solution of this compound?Explanation / Answer
7.
Volume of Cl2 = 60 mL
volume fo air = 1 m3
But we know that,
1 m3 = 106 mL
So,
Volume of air = 106 mL
Now,
ppm = volume of chlorin * 106 / volume of air
ppm of Cl2 = 60 * 106 / 106 = 60 ppm
8.
Molarity = (mass / molar mass ) * ( 1/ volume of solution)
Molarity = (196 / 98) * (1/4)
M = 0.5 M
9.
Using dilution formula,
M1 V1 = M2 V2
0.50 * 4 = M2 * 8
M2 = 0.25 M
10 .
Mass of CaCl2 = Molarity * molar mass * volume of solution in mL / 1000
mass = 1.50 * 111 * 125 / 1000
Mass of CaCl2 needed = 20.8 g.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.