5. The reaction which produces iron metal from iron ore, Fe-Os, in a blast furna
ID: 695922 • Letter: 5
Question
5. The reaction which produces iron metal from iron ore, Fe-Os, in a blast furnace is represented by the balanced equation: Fe2O3(s) 3 CO (g) 2 Fe (s) + 3CO2 (g) + A small blast furnace is filled with 7.24 kg of iron ore. A. What volume of iron ore is used if its density is 7.34 g/cm? 1.24 7.34 91C B. What volume of carbon monoxide, measured at STP, is required theoretically to react with all the iron ore? C. If the actual yield of iron metal was 68.2 moles, what was the percent yield of this reaction?Explanation / Answer
A) Density = mass / volume
Volume = mass / density
Volume = 7.24 x 10^3 g / 7.34 g/cm^3 => 986 cm^3 or mL
Volume = 0.986 L
B) 1 eq Fe2O3 ore required 3 eq of CO
Molar mass of Fe2O3 = 159.69 g/mol or 0.15969 kg/mol
so 7.24 kg / 0.15969 kg/mol => 45.33 moles
Therefore moles of CO required = 45.33 x 3 => 136 moles
at STP
V = nRT / P
V = 136 moles x 0.082 L atm/mol.K x 298 K / 1 atm
V = 3.32 x 10^3 L
C) 1 eq of Fe2O3 produces 2 eq of Fe
So theoretically Fe = 2 x 45.33 => 90.66 moles
% Yield = ( 68.2 / 90.66) x 100 => 75.2 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.